Bu Kitapları Okuduk

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere uygun bir şekilde 2018 yılında ülkemize ne kadar kitap okunduğu belirlendi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de bandrol muafiyetine tabi yayınlar da kapsamda bulunmak üzere 580 milyon 956 bin 504 adet kitap basıldığı ve kişi başına düşen kitap sayısının ise 7.18 olduğu belirtiliyor.

Son yıllarda ülkemizde kitap okuma oranının arttırılması için birçok farklı çalışma gerçekleştirilirken, 2018 yılı için açıklanan veriler sayesinde ne kadar kitap basıldığı ve satışı yapıldığı görülebiliyor. Telif Hakları Genel Müdürlüğü üzerinden alınan bilgilere bağlı olarak 2017 yılında 410 milyona yakın kitap satışı gerçekleştirildiği bildirilirken 2018 yılında 410 milyonun üstünde kitap satışı yapıldığı görülüyor.

Özellikle bu rakamlar sayesinde kitap bandrol satışında artış olduğu ortaya çıkarken, hangi aylarda kitap satışlarının daha çok yüksek bir noktaya ulaştığı da görülebiliyor. Sağlanan grafiklerde ve elde edilen verilerde 2018 yılının birçok ayında kitap satışlarının 2017’ye göre daha yüksek olduğu anlaşılıyor.

Kitap türlerine göre inceleme yapıldığında, en fazla kitap satışının 2018 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi eğitim kategorisinde yapıldığı görülüyor. Ayrıca yetişkin kategorisindeki kitapların 75 milyona yakın bir sayıya ulaştığı ve inanç kategorisindeki kitap satışının ise yaklaşık 45 milyon gibi bir rakam ortaya çıkardığı görülüyor.

Küçük yaşta çocukların kitap okumasının desteklenmesi ile birlikte ülkemizde geçtiğimiz yıl çocuk gençlik kategorisinde 41 milyon kitap satışının yapıldığı ve yetişkin kurgu kategorisinde ise 25 milyona yakın kitap satışının yapıldığı görülebiliyor. İthal yayın kategorisinde 5 milyondan fazla kitap satışı yapılırken, akademik kategoride ise yine 4,5 milyona yakın bandrollü kitap satışı yapıldı biliniyor.

Elektronik Kitaplar Daha Çok Tercih Ediliyor

Türkiye’de kişi başına düşen kitap sayısı, geçen yılın rakamları ile 7.18 olarak belirlenirken kitap satışlarında elektronik kitap tercihlerinin basılı kitaplara göre daha ön plana çıktığı da görülebiliyor. Günümüzde herkesin elektronik tabletler ve telefonlar kullanması sayesinde elektronik kitapların okunması daha kolay bir hale gelirken, bu tür yayınların satışlarında da artış ortaya çıktığı gözlemleniyor.

Kitap satışları ile birlikte sinema ve müzik eserlerinde de bandrolü satışların yüksek bir orana çıktığı görülürken, geçen seneye göre çok daha yüksek rakamlar ortaya çıktığı belirleniyor. Ülkemizde korsan yayıncılığın önüne geçmek için yapılan önemli çalışmalar ile birlikte günümüzde bandrollü satışlarda artış yaşanması okuma oranlarının daha yüksek bir noktaya ulaştığını da ifade ediyor.

Tüm Kadınlar Bu Kitapları Okuyor

Kadınların genelde klasik veya tesettür elbise tutkusu ile anılır ama bu yanlış düşünce istatistiklerle ortaya konuluyor.

Her insanın kitap okuması mutlak bir nokta olarak hayatına dahil etmesi gereken bir eylemdir. Kadın ve erkek herkes kitap okumayı mutlaka tercih ederken, özellikle dünya genelinde kadınların en çok okuduğu bazı kitaplar da yer alıyor.

Türkiye’de milyonlarca kadının okumuş olduğu ve gerçekten ufuk genişleten önemli kitaplar belirli bir sıralamaya koyulabileceği gibi bu yüzlerce kitap arasından sadece bir kaç tanesinden dahi bahsedilebilir. Eğitimli ve kültürlü olmanın en önemli parçası olan kitap okumak için doğru bir yayın seçmek istiyorsanız, bu liste üzerinden Siz de kendiniz için doğru seçimleri sağlayabilirsiniz.

Örneğin, dünyanın en büyük Rus yazarlarından biri olarak gösterilen Tolstoy’un Anna Karenina kitabı, 19. yüzyıl Rus aristokrasisi kapsamında yaşanan yasak bir aşkı anlatarak, ayrı bir kültür birikimi sağlayabiliyor. Yine benzer şekilde Gustav Flaubert tarafından yazılmış Madame Bovary, 19. yüzyılın en önemli romanlarından biri olarak görülüyor. Bovarizm akımını oluşturan bu kitap, psikolojide memnuniyetsizlik anlamına gelen bu durumunu hikayesini bir aşk öyküsü ile anlatıyor.

Özellikle ülkemizde kadınların mutlak bir şekilde okunması gereken kitaplar arasında gösterilen Tom Robbins eseri Kovboy Kızlar da Hüzünlenir inanılmaz bir kadın hikayesini anlatıyor. Doğuştan kocaman baş parmaklara sahip olan bir kadının hikayesini anlatan kitapta modern yaşamın ve evrenselliğin mistik bir hikayesi yer alıyor.

Elisabeth Badinter tarafından 1970’lerde kaleme alınmış olan Kadınlık mı Annelik mi kitabı da toplumsal cinsiyet standartlarının kadın hayatı üzerinde nasıl kısıtlamalar oluşturduğunu ele alıyor. Kadına sadece annelik kariyerini yükleyen toplumsal cinsiyet ayrımına karşı özgürlüğünü kazanan kadının gücünü anlatan bu kitabı mutlaka kitaplığınıza eklemelisiniz.

Geçtiğimiz dönemlerde hayatını kaybeden dünyaca ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez tarafından 80’li yıllarda yazılmış ve Nobel kazanmış Kolera Günlerinde Aşk Kitabı da listeye eklenebilir. Yirminci yüzyılın başında geçen bir hikaye anlatan bu kitapta özellikle acı çekmenin yüceliğini ele alan bir aşk hikayesi görebilirsiniz.

Bir Türk klasiği olarak ülkemizin en önemli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali’nin 3 önemli romanından birini oluşturan Kürk Mantolu Madonna büyük bir hikaye olarak tercih edilebilir. Bu kitap sıra dışı bir aşk hikayesini ele alırken, son yıllarda Türk edebiyatında mutlak bir şekilde ön plana çıkmıştır.

Son olarak yine dünya edebiyatında önemli bir örnek oluşturan kitapların yazarı Virginia Woolf sayesinde Kendine Ait Bir Oda kitabını da listenize ekleyebilirsiniz. Kadın olmayı ve toplumun kadınları kısıtlamasının genel tarihini ele alan bu kitapta özellikle kadınlara karşı toplumun baskısını ve davranışlarını sorgulayan bir eser görüyorsunuz.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

arrow